Kategorie

Strona główna

Wyjątkowa jadalnia – jak dobrać krzesła do stołu?

Opublikowano przez: Łukasz Bilon w: Jadalnia Od:

Jeszcze 20 lat temu nikt nie myślał o tym, żeby przywiązywać szczególną uwagę do jadalni, ani tym bardziej do znajdujących się w niej mebli. Posiłki jadało się w kuchni, przy niewielkim stoliku, co a miejsce do siedzenia stanowiły wszelkiej maści rogówki (sic!) i taborety. Pamiętacie te czasy? W salonach z kolei królowały niskie lawy, koniecznie w komplecie z dwoma potężnymi fotelami.

Jadalnia stanowi centralne miejsce życia w domu, zwłaszcza, jeśli mamy w zwyczaju celebrowanie wspólnych posiłków. Niezależnie od tego, czy jadalnia w Twoim domu stanowi odrębne pomieszczenie, czy jest integralną częścią salonu, to jedno z tych miejsc, których aranżacja sprawia najwięcej trudności. Warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiednich krzeseł do jadalni – wszak często to wybór na lata.

1.       Idealnie dopasowani

Podstawowym kryterium doboru krzeseł do jadalni, jest ich dopasowanie do stołu. Jest to istotne zwłaszcza wówczas, gdy  rezygnujemy z zestawu mebli do jadalni i decydujemy się na kupno krzeseł i stołu osobno. Dopasowywanie każdego z elementów, tak by idealnie ze sobą współgrały, nie tylko stylistycznie, ale także pod względem rozmiaru, jest co prawda pracochłonne, jednak pozwoli uzyskać efekt, który naprawdę robi wrażenie.

Przy wyborze idealnych krzeseł do jadalni warto przede wszystkim zwróć uwagę na wymiary krzeseł i samego stołu oraz liczbę osób, które na co dzień będą z nich korzystały. Pamiętaj o tym, że by swobodnie siedzieć przy stole, potrzebne jest około 60 cm na jedną osobę. Siedzisko powinno znajdować się mniej więcej 30 cm poniżej blatu i około 45 cm nad podłogą. Określenie wielkości stołu i ilość osób, które na co dzień z niego korzystają jest także odgrywa także kluczową rolę przy wyborze stylu krzeseł – jeśli dysponujesz większą przestrzenią, warto rozważyć zakup tapicerowanych krzeseł z podłokietnikami, które zapewnią komfort siedzenia na długie godziny.

2.       Wygoda  i funkcjonalność to podstawa!

Nawet najlepszy posiłek, w najbardziej doborowym towarzystwie, straci smak, jeśli będzie spożywany na niewygodnych krzesłach. Bezkonkurencyjne pod względem wygody są zdecydowanie krzesła tapicerowane do jadalni, których siedziska w większości zostały wyposażone w gąbkę, znacząco poprawiającą komfort siedzenia. A przecież spotkania przy stole to nie tylko podstawowe posiłki – to także rodzinne zjazdy, uroczystości i plotki przy kawie, czy wspólne zabawy z dziećmi. Warto zadbać o to,  designerskie krzesła były także nieziemsko wygodne. Jeśli zatem Twoja jadalnia będzie wielofunkcyjnym pomieszczeniem, dobrze, by krzesła tapicerowane do jadalni również takie były. Z tego względu muszą wyróżniać się połączeniem ergonomii, funkcjonalności i doskonałej jakości użytych do ich produkcji materiałów. Wiele osób boi się kupować tapicerowane meble do jadalni, w obawie, że ich obicie szybko się zniszczy lub zaplami. Tymczasem nowoczesne krzesła tapicerowane bazują na wykorzystaniu materiałów, które albo są plamoodporne albo bardzo łatwo je wyczyścić. Dodatkowo dostępne obecnie tkaniny obiciowe do mebli tapicerowanych cechuje bardzo wysoka jakość i wytrzymałość, dzięki czemu modne krzesła do jadalni będą cieszyć oczy przez lata.

3.       Modne krzesła – tapicerowane czy z tworzywa?

Urządzając jadalnię masz w zasadzie dwie możliwości: możesz zdecydować się na tradycyjny stół z zestawem krzeseł, co oczywiście jest poprawnym, ale także tendencyjnym rozwiązaniem lub podkreślić charakter swojego mieszkania, modnymi krzesłami i ich niebanalnym zestawieniem. Jeśli jednak zależy Ci na stworzeniu naprawdę wyjątkowego, spersonalizowanego wnętrza, które już od progu będzie zachwycać – postaw na designerskie krzesła o zaskakujących kształtach i nietypowych kolorach. Najpopularniejszy obecnie styl eklektyczny zakłada dowolne zakłada dowolne mieszanie ze sobą różnych stylów i ich elementów, tak, by stworzyć wnętrze o wyrazistej stylistyce.  Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by połączyć ze sobą krzesła tapicerowane z podłokietnikami typu JUAN lub LANCELOT o klasycznej formie z nowoczesnymi krzesłami tapicerowanymi typu ELIOT lub OLIVIER. Decydując się na styl eklektyczny i łączenie ze sobą krzeseł tapicerowanych do jadalni w różnorodnym stylu, warto jednak zachować wyczucie i pewną konsekwencję. W powyższym przykładzie, wspólnym punktem odniesienia są drewniane nogi, które zapewniają spójność stylistyczną, nawet w przypadku zastosowania różnych wersji kolorystycznych. W zestawieniu z nowoczesnymi krzesłami tapicerowanymi  HUGO doskonale sprawdzą się także designerskie krzesła z tworzywa, typu FIORD lub EDI. To połączenie dla osób, które kusi eklektyczny miszmasz, jednak wolą pozostać przy jednolitej formie. Szeroka gama kolorystyczna tkanin obiciowych i wybarwienia nóg sprawiają, że możesz dowolnie spersonalizować każdy wybrany przez siebie model i stworzyć wyjątkową jadalnię, na miarę swoich potrzeb.