Kategorie

Strona główna

Salon z jadalnią – jak go urządzić?

Opublikowano przez: Łukasz Bilon w: Salon Od:

Salon to zdecydowanie najbardziej multifunkcjonalne pomieszczenie w całym domu. To tutaj toczy się życie towarzyskie i rodzinne i to on jest główną wizytówką i chlubą właścicieli oraz miejscem na relaks po męczącym dniu. Większość standardowych salonów, nie powala jednak metrażem, a jego funkcjonalna i estetyczna aranżacja spędza sen z powiek, szczególnie jeśli zależy nam na tym, by znalazła się w nim także jadalnia.

Niezależnie jednak od tego, czy dysponujecie sporą przestrzenią, czy macie ograniczony metraż, istnieją uniwersalne zasady, które pozwolą Wam połączyć salon z jadalnią w jedną, zintegrowaną całość. Najważniejszą z nich jest wydzielenie w pomieszczeniu stref, ściśle związanych z każdą funkcją, które dzięki odpowiednim meblom zdefiniują całą dostępną przestrzeń i sprawi, że salon będzie spójny, funkcjonalny i po prostu piękny.

Strefa wypoczynkowa

Za podział strefy wypoczynkowej odpowiada sofa bądź narożnik. Jej rozmiar i kształt co prawda w dużej mierze determinują wymiary pomieszczenia i jego układ, niemniej, warto opamiętać, że nie tylko one decydują o jego przestronności, funkcjonalności i estetyce. Najważniejsze jest sprytne wykorzystanie dostępnego metrażu i pomysłowa aranżacja, wykorzystująca wnętrzarskie sztuczki np. meble w jasnych kolorach i na smukłych nóżkach, które optycznie wydają się lżejsze i nie przytłaczają pomieszczenia.  W przypadku niewielkiej powierzchni, warto jest wydzielić strefę wypoczynku za pomocą niewielkiej, maksymalnie 3 osobowej sofy np. z serii MALMO, VERA lub AMELIA, którą warto postawić pod ścianą. Coraz bardziej popularna w trendach wnętrzarskich idea stawiania kluczowych mebli na środku pokoju, w tym konkretnym przypadku się nie sprawdzi. Ustawienie pod ścianą pozwoli za to uzyskać otwartą, jednolitą przestrzeń, a wykorzystanie mebli z wymienionymi wyżej elementami sprawi, że całość będzie wyglądała lekko. Doskonałym sposobem na jeszcze wyraźniejsze zaznaczenie odrębności strefy wypoczynkowej jest wydzielenie jej za pomocą dywanu

Jeśli dysponujecie większą przestrzenią, warto zdecydować się na narożnik, którego budowa doskonale pozwala na zdefiniowanie przestrzeni wypoczynkowej bez dodatkowych zabiegów, takich jak wspomniany wcześniej dywan. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na narożnik lewo czy prawo stronny, warto postawić go tak, by jedna z części znajdowała się na środku pokoju.

Szczęśliwi posiadacze naprawdę wielkich pomieszczeń mogą zaszaleć i postawić na narożnik w rozmiarze XXL, np. ten z serii INFINITY, który nie tylko gwarantuje ogromną powierzchnię siedzenia, ale dzięki swojej konstrukcji pozwala na wyraźne oddzielenie stref w przestrzeni dziennej.

Strefa jadalniana

bettso-ar_bello_pop2_1.jpg

W urządzeniu zintegrowanej strefy dziennej, pełniącej jednocześnie funkcje salonu i jadalni, kluczowy jest wybór odpowiednich odpowiedniego stołu i to właśnie on powoduje najwięcej problemów aranżacyjnych, zwłaszcza w przypadku ograniczonej przestrzeni. W małych wnętrzach świetnie sprawdzą się rozkładane stoły o prostej i lekkiej formie, np. z serii DANTE lub ROSA.  Zajmują one niewiele miejsca, jednocześnie po rozłożeniu są w stanie zmieścić całkiem dużą liczbę osób, co jest szczególnie istotne zwłaszcza, jeśli mamy dużą rodzinę lub często przyjmujemy gości. Jeśli nie potrzebujemy dodatkowych miejsc przy stole, dobrze jest wybrać stół, który nie przytłoczy rozmiarem i formą wnętrza, np. inspirowany stylem skandynawskim stół z serii NORDIC.

Istotne elementem aranżacji salonu i jadalni jest również samo umiejscowienie stołu w  pomieszczeniu. Ze względu na to, że jest to główny mebel definiujący strefę jadalnianą, warto by nie stał w bezpośrednim sąsiedztwie kanapy lub narożnika. W sytuacji, gdy metraż wymusza takie ustawienie, najlepszym pomysłem jest ustawienie go bezpośrednio przy ścianie, tak, by chociaż jedna z jego krawędzi miała styczność z płaszczyzną pionową. Dzięki takiemu zabiegowi nie tylko uda się zaoszczędzić sporo przestrzeni, ale także estetycznie będzie wyglądało to lepiej, niż w przypadku stołu wolnostojącego. Innym pomysłem na oddzielenie od siebie obu stref, jest zaakcentowanie strefy jadalnianej za pomocą ściany w innym kolorze niż reszta pomieszczenia lub lampą wiszącą bezpośrednio nad stołem. W małych pomieszczeniach doskonale sprawdzą się stoły o klasycznych prostokątnych blatach, które pozwalają na więcej opcji ustawienia i zapewniają swobodny dostęp, nawet jeśli ustawimy go pod ścianą. Zasadą, o której powinniśmy pamiętać przy wyborze stołu jest fakt, że dokoła niego powinno znaleźć się około 90 cm wolnej przestrzeni, która umożliwi swobodne odsuwanie krzeseł.

Aranżując strefę dzienną pełniącą funkcję salonu i jadalni, warto pamiętać o tym, by uniknąć chaosu i efektu przeładowania pomieszczenia. Wrażenie spójności obu stref łatwo jest uzyskać, decydując się na proste formy mebli i zbliżony styl wszystkich elementów znajdujących się w pokoju.