Kategorie

Strona główna

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Opublikowano przez: Łukasz Bilon w: Salon Od:

Styl skandynawski od kilku sezonów triumfuje wśród najgorętszych trendów wnętrzarskich i nic nie wskazuje na to, by wkrótce miało się to zmienić. Wywodzący się z Europy Północnej styl urządzania wnętrz zachwyca prostotą formy, minimalizmem i podkreślanym w każdym detalu, silnym związku z naturą. Jednak to coś więcej niż chwilowa moda i przedmioty wypełniające wnętrze – każdy element, dekoracja i kolor mają swoją filozofię i uzasadnienie, a ich głównym zadaniem jest stworzenie harmonijnej, spójnej i relaksującej zmysły przestrzeni, do której z przyjemnością się wraca. Styl skandynawski jest też nierozerwalnie związany z filozofią hygge, czyli odnajdywania przyjemności w prostych przedmiotach, zwykłych chwilach i codzienności, a wystrój domu jest jej integralną częścią. Dość powiedzieć, że Duńczycy co roku wygrywają w rankingach najszczęśliwszych narodowości świata – czy potrzebujesz jeszcze jakichś argumentów?

Cechy stylu skandynawskiego

1.      Baza – jasna i neutralna kolorystyka odwołująca się do natury króluje na ścianach wnętrz w stylu skandynawskim. Dominuje przede wszystkim biel i kolory ziemi, które dodatkowo odbijają światło i sprawiają, że pomieszczenie optycznie wydaje się być większe.

2.      Naturalne materiały –do najważniejszych materiałów należy drewno i kamień. Istotną rolę odgrywają także materiały z jakich wykonane są tekstylia i dodatki – bawełna, wełna, juta i len.

3.      Ergonomiczne formy i proste wzornictwo – wygoda i komfort są podstawą urządzania wnętrza w stylu skandynawskim. Połączenie designu i funkcjonalności przejawia się w każdej dziedzinie, sprawiając, że wnętrze jest spójne i nieprzekombinowane, a przy tym wygodne i łatwe w utrzymaniu czystości.   

4.      Wyraziste wzory – wbrew pozorom wnętrza w stylu skandynawskim nie są zimne i sterylne. Stonowane i proste wzornictwo, połączone z mocnymi, kontrastowymi kolorami wprowadza życie i podkreśla charakter wnętrza.

5.      Zróżnicowane dodatki – ich zadaniem jest dopełnienie surowego, skandynawskiego wnętrza w stylu skandynawskim. Cechą charakterystyczną dodatków jest praktyczność i zaakcentowanie jasnego skandynawskiego wnętrza.    

6.      Oświetlenie – im jaśniej tym lepiej! W stylu skandynawskim nie ma jednego głównego źródła światła. O przytulności i niepowtarzalnej atmosferze decydują lampiony, świece i porozmieszczane w różnych miejscach punkty, dające rozproszone i miękkie światło. Kluczowe jest także naturalne światło dla, dlatego, jeśli możesz sobie na to pozwolić, zrezygnuj z firanek i rolet.

 

Kanapa i fotel w stylu skandynawskim

 

Meble w stylu skandynawskim to idealny przykład na to jak uzyskać kompromis między prostotą i funkcjonalnością. Uniwersalne i ponadczasowe wzornictwo, proste linie i bezpretensjonalność przejawiają się we wszystkich rodzajach mebli, a za indywidualny charakter wnętrza odpowiadają w głównej mierze dodatki i oświetlenie.

Na szczególną uwagę zasługuje sofa w stylu skandynawskim, która z założenia powinna być centralnym meblem w salonie. To toczy się życie całej rodziny, powinna więc być przede wszystkim wygodna i duża, by już od progu zachęcać do tego by na niej usiąść. Sofa w stylu skandynawskim nierzadko narzuca charakter całej stylistyce aranżacji i staje się głównym punktem odniesienia dla pozostałych mebli, dlatego jej wybór jest niezwykle istotny. Zwykle w neutralnym kolorze, z materiałowym wykończeniem i bez zbędnych dodatków – oto podstawowe cechy sofy w stylu scandi. Jest jeszcze jedna rzecz, która sprawia, że nie pomylicie jej z żadną inną – drewniane nóżki, sprawiają, że nawet duże narożniki w stylu skandynawskim np. MALMO zyskują lekką formę i nie przytłaczają pomieszczenia.

Skandynawski salon nie może się obyć bez wygodnego fotela, który samym wyglądem będzie kusić, do umoszczenia się w nim z kocem i książką. Tu panuje pełna dowolność – możecie zdecydować się na fotel w stylu skandynawskim spójny ze stylistyką sofy czy narożnika lub zaszaleć z kolorem i wyrazistym printem. Najważniejsza jest forma fotela, czyli wygodne siedzisko, podłokietniki i wysokie oparcie. Jeśli dodatkowo zdecydujecie się na fotel w stylu skandynawskim z podnóżkiem, gwarantujemy, że to będzie Wasz ulubiony mebel w całym domu.

Meble systemowe w stylu skandynawskim

Styl skandynawski uwielbia meble systemowe, dzięki którym jeszcze łatwiej można podkreślić spójny charakter wnętrza i panującą w nim harmonię. Proste i minimalistyczne formy mebli systemowych w stylu skandynawskim pozwalają na uniknięcie efektu przeładowania pomieszczenie i jednocześnie mieszczą wszystkie niezbędne przedmioty. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że można je zestawiać ze sobą w dowolnej konfiguracji i zawsze będą wyglądały dobrze. Głównym założeniem systemowych mebli w stylu skandynawskim jest połączenie designu nawiązującego do natury i łatwości w aranżacji i dopasowania ich do każdego wnętrza. W trendach przeważa wzornictwo oparte na połączeniu bieli z naturalnym drewnem jak np. w meblach systemowych PRIMO czy JORGEN lub wykorzystanie wyłącznie jasnego drewna, jak w przypadku mebli systemowych BELLO. Wszystkie te zestawy łączy prostota, wyjątkowa estetyka i wytrzymałość, czyli wszystko to, co w stylu skandynawskim najważniejsze.

meble skandynawskie