Kategorie

Strona główna

Jak sprytnie urządzić niewielki pokój dziecięcy?

Opublikowano przez: Justyna Richter w: Pokój dziecka Od:

Urządzanie pokoju dziecięcego, który będzie spełniał oczekiwania zarówno dziecka, jak i rodziców, będzie sprzyjał rozwojowi i kreatywnej zabawie, a przy tym pomieści wszystkie niezbędne meble, to nie lada wyzwanie. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy w pomieszczeniu, które ma stać się pokojem dziecięcym, każdy centymetr jest na wagę złota. Ograniczona przestrzeń to wbrew pozorom ogromne pole do popisu dla kreatywności i pomysłowości rodziców, a kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich mebli do pokoju dziecięcego. Przemyślane zagospodarowanie i maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni pozwoli na to, by pokój dziecięcy był uporządkowany i komfortowy w użytkowaniu, pomimo pokaźnej  ilości rzeczy do przechowywania. Warto jednak, przy wyborze mebli wziąć pod uwagę także upodobania małego lokatora – ostatecznie ta przestrzeń ma być jego prywatna enklawą, w której będzie spędzał większość czasu. Powinien więc czuć się w niej dobrze i bezpiecznie.

 

Podział na strefy to podstawa!

Pomysł z podziałem pomieszczenia na przyporządkowane różnym aktywnością stref, nie jest nowy, ale wciąż pozwala na ergonomiczne zarządzanie przestrzenią. Strefy związane z nauką i zabawą zwykle są mobilne i zmieniają się wraz z wiekiem dziecka. Zaryzykujemy nawet stwierdzenie, że w pewnym wieku zabawa toczy się wszędzie, tylko nie w pokoju dziecięcym. J Najważniejszą ze stref pozostaje jednak, niezależnie od wieku, strefa snu i odpoczynku, w której dziecko będzie mogło wyciszyć się i zregenerować po męczącym dniu. Podstawowym i najbardziej istotnym meblem w tej strefie bez wątpienia jest łóżko, którego wybór nigdy nie powinien być dziełem przypadku. To od indywidualnie dobranego łóżeczka dziecięcego zależy jego dobre samopoczucie, zdrowie i rozwój.

 

 

 

Wybierając łóżko do pokoju dziecka, zwłaszcza do małego pokoju dziecięcego warto wziąć pod uwagę kilka kwestii:

- wiek dziecka

- upodobania dziecka

- metraż pokoju

Dysponując niewielkim metrażem, warto zawęzić poszukiwania do łóżka do małego pokoju dziecięcego. Kupowanie pełnowymiarowego, o długości 200 cm nie tylko niepotrzebnie zagraci przestrzeń, ale przede wszystkim będzie dla dziecka za duże. Meble produkowane z myślą o maluchach, zwłaszcza łóżka do małego pokoju dziecięcego mają tak przemyślaną konstrukcję, żeby wystarczyły dla dzieci od 2 do nawet kilkunastu lat. Optymalna długość 140 cm pozwoli nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale także stworzyć przytulny kącik do spania. Warto przy wyborze łóżka do pokoju dziecięcego zwrócić także uwagę na to, czy posiada ono zabezpieczenie bez upadkiem w czasie snu. Mimo, że standardowe łóżeczko dziecięce zwykle nie jest zbyt wysokie, to bliskie spotkanie z podłogą nigdy nie należy do przyjemności. Dlatego barierka zabezpieczająca to podstawa.

Ostatnia kwestia, być może najważniejsza, którą warto kierować się przy wyborze łóżka do pokoju dziecka to jego preferencje i upodobania. A ponieważ pokój dziecięcy rządzi się swoimi prawami, powinien tętnić życiem, kolorem i być pełen baśniowych motywów. Łóżeczko ozdobione motywem z ulubionej kreskówki czy książki to coś więcej niż mebel – to centrum dowodzenia i przyjemność z zasypiania w otoczeniu ulubionych bohaterów.

Dla rodziców ważnym parametrem jest z kolei solidność i wykonanie łóżka, zwłaszcza materiał, z którego jest zrobione. Decydując się na kupno, warto zastanowić się nad wyborem łóżeczka dziecięcego drewnianego lub z płyty meblowej, które jest funkcjonalne, trwałe i bezpieczne. Warto też postawić na łóżeczko dziecięce z materacem i mieć pewność, że oba produkty są doskonale do siebie dopasowane.

Co z przechowywaniem?

To niesamowite jak wielu rzeczy potrzebują mali ludzie. Zabawki, figurki, ubrania, buty, koce, przybory do pielęgnacji – można tak wymieniać bez końca. Jeśli przeraża Was wizja codziennego chaosu i sprzątania, warto już na etapie dobierania mebli do pokoju dziecięcego, uwzględnić w swoich planach zakup mebli przeznaczonych do przechowywania. Większość rodziców nie wyobraża sobie życia bez komody w pokoju dziecięcym i słusznie – to jeden z najpojemniejszych i najbardziej uniwersalnych mebli. Jest zgrabniejsza i dużo bardziej ustawna niż szafa, jest też zdecydowanie bardziej dostępna dla dziecka, co opłaci się przy nauce samodzielnego ubierania i sprzątania. Doskonałym pomysłem na zyskanie dodatkowego miejsca do przechowywania, jest kupno łóżka do pokoju dziecka z szufladą. Takie rozwiązanie pozwoli rozwiązać odwieczny problem nieschowanej pościeli, dodatkowych kocyków czy innych dziecięcych skarbów. 

pokój dziecięcy